Przejdź do głównej zawartości

Lekcja 4

Poznańskie pyry...

Jak już mogliście dowiedzieć się z poprzedniej lekcji poznańska kuchnia słynie z pysznych potraw ziemniaczanych. O oryginalności kuchni wielkopolskiej zadecydował XIX wiek, wtedy popularnym składnikiem stały się ziemniaki. Zawładnęły one poznańskimi podniebieniami do tego stopnia, że mieszkańcy innych zaborów zaczęli utożsamiać kuchnię wielkopolską głównie z ziemniakami (pyrami). Podstawą wielkopolskiej diety były oprócz ziemniaków również: kasze, potrawy mączne, śledzie kapusta kiszona, słoninachleb.

Z pewnością nie raz mieliście okazję zjeść jakiś poznański przysmak: pyry z gzikiem (ziemniaki z twarogiem), plendze (placki ziemniaczane). A czy wiecie jak się przygotowuje się te dania?

Zadanie
Spróbuj zgadnąć nazwy potraw oraz jakie wyrazy znajdują się w poniższych przepisach. Rozszyfrujcie jakie składniki i czynności kryją się pod wytłuszczonymi wyrazami. Do pomocy możesz wykorzystać domenę Google wpisując odpowiednie hasła. Powodzenia!


Przepis na...

Składniki:
-kilo pyrów
-funt białego sera
-kwaterka śmietany
-dwie cebule
-sól, pieprz do smaku

Rychtowanie (przygotowanie):
Pyry ugotować w mundurkach. Biały ser wymotać zez śmietaną i pokrojoną wew kostkę cebulą, solą i pieprzem. Obrane pyry każdy se myro zez gzikiem.


Przepis na...

Składniki:
- 1 kg zatartych na tarce pyry
-  2 jaja
-  3 łyżki mąki
-  zatarta na tarce cebula
-  sól i pieprz do smaku
-  olej do smażenia

Rychtowanie:

Wszystkie składniki wymerdać . Chochlą  nabierać ciasta i kłaść je na rozgrzany olej. Smażyć ok. 3 min z każdej strony. Podawać z cukrem, śmietaną, sosem z betek, gulaszem, chabasem,  gzikiem lub wedle siebie.

Rozwiązania zadania przesyłajcie na adres mailowy: logowebquest@gmail.com

PS. Jeśli będziecie mieli ochotę wykonajcie te dania. Czekamy na zdjęcia efektów pracy! :) 

Komentarze