Przejdź do głównej zawartości

Lekcja 9

Najbardziej znane Poznańskie tradycje!

Co roku w dniu wieczerzy wigilijnej z niecierpliwością czekamy aż zjawi się Święty Mikołaj. Czy wiecie, że w Wielkopolsce obdarowuje dzieci prezentami ktoś inny…. Gwiazdor. Był on dawniej kolędnikiem, który wyposażony był w wielką gwiazdę oraz rózgę. Odwiedzał domy, wypatrywał dzieci i odpytywał ich z pacierza. Tym, którzy poprawnie go powiedzieli dawał prezent a tym pociechom, które się pomyliły dostawał baty z rózgi. Z biegiem lat postać Gwiazdora stała się bardziej przyjazna dzieciom i częściej utożsamiana ze Świętym Mikołajem, który był bardziej łagodny i łaskawy.

Rogale świętomarcińskie to tradycja, która sięga 1891r.  Z okazji zbliżającej się rocznicy pogrzebu św. Marcina, proboszcz parafii pod wezewaniem św. Marcina w Poznaniu,  Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby uczynili w tym dniu jeden uczynek na miarę patrona kościoła. Jeden cukiernik postanowił upiec rogale i rozdać je biednym, aby najedli się do syta. Z biegiem lat gest ten stał się tradycją, która trwa do dziś.

Parafia pod wezwaniem św. Marcina



Rogal świętomarciński



Zadanie
Czy znacie inne poznańskie tradycje? Jesteśmy ciekawi Waszych propozycji. Poszukajcie kilku ciekawych informacji dotyczących  jednej z wybranych tradycji, która pochodzi z Poznania lub z Wielkopolski.  Wykorzystajcie do tego książki lub inne źródła informacji. Dla tych z Was, którzy nie mają pomysłu zamieszczamy przykładowe podpowiedzi w postaci fotografii.

Dyngus




Rury 



PS. Na propozycje czekamy pod adresem mailowym: logowebquest@gmail.com

Powodzenia! :) 

Komentarze