Przejdź do głównej zawartości

Lekcja 10

Poznań warty poznania?

Poznań jest miastem godnym poznania.  Jego początki sięgają X wieku. To w X wieku stał się rezydencją książęco-królewską  o charakterze stołecznym. Na przestrzeni 11. wieków Poznań był świadkiem istotnych zdarzeń w dziejach Polski. Na terenie miasta pozostało dziesiątki budowli oraz miejsc, które to do dnia dzisiejszego są podziwiane i stanowią atrakcję Poznania.  Tutaj przewijają się wszystkie style architektury – począwszy od preromańskiego po współczesny.

Początki państwa polskiego to Ostrów Tumski w Poznaniu. Zdaniem większości historyków Ostrów Tumski to miejsce chrztu Polski. Dzisiejszy Ostrów Tumski w Poznaniu to miejsce, od którego niemalże wszyscy turyści rozpoczynają zwiedzanie miasta Poznania. Poznań to piąte pod względem liczby mieszkańców miasto w Polsce, ósme pod względem powierzchni. Jest ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym. Stary Rynek  jest jednym z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Poznaniu. W połowie XIII wieku książę Przemysł I rozpoczął budowę nowego Poznania. Ten wyznaczony - 20.hektarowy teren miasta nie uległ powiększeniu aż do 1800 roku. 

W centrum miasta mieścił się rynek, który stanowił 10% jego powierzchni miasta. Dzisiejszy Stary Rynek i jego okolica są typowym przykładem średniowiecznego polskiego miasta.
Rynek, z jego - ratuszem, pręgierzem, pałacami, kamieniczkami, studzienkami, Wagą Miejską ściągają rzesze turystów. Główną atrakcją  Starego Rynku są Koziołki, które ukazują się tylko 1 raz dziennie o godz. 12.00. Ratusz powstał w średniowieczu -  od razu jako budowla murowana.  Po pożarze, na początku XVI wieku, zarządzono jego odbudowę. Wykorzystano projekt   włoskiego architekta – Jana Baptisty di Quadro. Odnowiony i przebudowany ratusz jest uważany za najpiękniejszą budowlę renesansową XVI wieku w Europie – na północ od Alp. Do 1939 roku ratusz był siedzibą władz miasta - burmistrza, rajców miejskich, wójta i jego ławy sędziowskiej. W podziemiach ratusza, na przestrzeni wieków mieściły się:
  • sala tortur;
  • więzienie;
  • pomieszczenia dla straży miejskiej.
Obecnie, od 1954 roku, w Ratuszu jest ulokowane Muzeum Historii Miasta Poznania.Atrakcją turystyczną miasta są Koziołki z ratuszowej wieży, które ukazują się, nad zegarem z 1782 roku, tylko 1 raz dziennie o godz. 12.00 – trykając się dwunastokrotnie.
Jednocześnie, z balkonu wieży zegarowej rozbrzmiewa, wykonany przez trębacza, na 4 strony świata, hejnał.

Fara Poznań - położony na terenie  średniowiecznego Poznania i  oddalony kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku kościół farny jest najpiękniejszym kościołem barokowym  w Polsce. Inicjatorem i jego budowniczym był zakon Jezuitów. Budowa kościoła, rozpoczęta w 1651 roku, wraz z jego dekoracją i wyposażeniem trwała ok. 100 lat . Wnętrze  kościoła jest pełne złoceń, wspaniałych stiuków, monumentalnych rzeźb i obrazów umieszczonych na i przy 15. ołtarzach. Wielki podziw wśród turystów budzą 140. letnie organy, dzieło Friedricha Ladegasta. Zbudowane są z 2600 piszczałek o 43 barwach głosowych. W każdą sobotę o godzinie 12.15 odbywają się koncerty organowe, na które wstęp jest wolny. W pobliżu Fary mieszczą się budynki dawnego Kolegium Jezuickiego - dzisiaj Urzędu Miasta, jak i budynki szkoły jezuickiej - dzisiaj szkoły baletowej.

Park Cytadela w Poznaniu powstał w latach 60. XX wieku na terenach dawnego pruskiego Fortu Winiary. W średniowieczu w miejscu tym na wzgórzu uprawiano winorośl oraz istniały wsie Winiary i Bonin. W XIX wieku Prusacy przenieśli mieszkańców obu miejscowości, a Wzgórze Winiarskie przekształcili w kompleks wojskowy. Twierdzę w lutym 1945 roku zdobyła Armia Radziecka, doprowadzając do znacznych zniszczeń. Dziś pozostały jedynie fragmenty dawnych umocnień. Teren Parku Cytadela liczący około 100 hektarów powierzchni oferuje mieszkańcom Poznania wypoczynek wśród zieleni. Na jego terenie zobaczyć można wiele atrakcji z Muzeum Uzbrojenia na czele. W północnej części parku, od strony ulicy Za Cytadelą znajduje się jedno z najciekawszych i najurokliwszych jego miejsc. Mowa tu o rozległym rosarium, w którym posadzono różne gatunki róż, krzewów i drzew. Jego centrum stanowi staw, a na jego skarpach można usiąść na ławkach. Najprzyjemniej jest tutaj w okresie kwitnienia kwiatów.


W Poznaniu istnieje także wiele innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, ale nie sposób wymienić je wszystkie, ponieważ jest ich bardzo dużo. Zachęcamy jednak do podróżowania po Poznaniu!

Zadanie
Stwórz kolaż, który będzie składał się ze zdjęć wcześniej przytoczonych miejsc czy obiektów. Jeżeli masz jakieś lubiane przez Ciebie miejsce w Poznaniu to również je dodaj. Prace można przesyłać na adres mailowy: logowebquest@gmail.com

Powodzenia!

Komentarze